32 private links
Kolejnym przykładem nowoczesnej metody wykonania stropów drewnianych są belki stropowe wykonane jako drewniane wiązary kratowe połączone przez płytki kolczaste.
Strop to pozioma przegroda między kondygnacjami domu, której podstawowym zadaniem jest przenoszenie obciążeń pochodzących od ciężaru własnego i ciężaru użytkowego oraz oddzielenie pomieszczeń kondygnacji wyższej od tych znajdujących się na niższej kondygnacji. Ma on za zadanie również usztywnić budynek w kierunku poziomu i zwiększyć jego sztywność przestrzenną. Odpowiednia izolacja stropu sprawia również ograniczenie przenikania ciepła i dźwięków.
1.7. Wymagania techniczno-montażowe dla konstrukcji stropów
1.7. Wymagania techniczno-montażowe dla konstrukcji stropów
Konstrukcja stropu w budynku musi przenosic obciążenia własne, obciążenia stałe i zmienne związane z używalnością stropów.
Wymagania przedstawione dotyczą elementów konstrukcji stropów o osiowym rozstawie belek stropowych nie przekraczającym 400 mm i minimalnym przekrój belki stropowej wynoszącym 38 x 184 mm.
Strop winien być zaprojektowany tak by przenieść przewidziane obciążenia przy minimalnym ugięciu z zachowaniem wymaganej sztywności.
1.2. Materiały na konstrukcję budynku
1.2. Materiały na konstrukcję budynku
Głównym materiałem stosowanym do budowy domów o konstrukcji szkieletowej jest drewno sosnowe. Na poszycia ścian, stropów i połaci dachowych są płyty drewnopochodne 6 płyta OSB/3, płyta V-100 bądź sklejka. Przy czym na poszycie ścian mogą być stosowane także płyty gipsowo-włóknowe. Do łączenia drewnianych elementów konstrukcji stosuje się gwoździe, wkręty, zszywki i łączniki metalowe.